MeSH چیست ؟

گنجینه لغات پزشکی

اگر مقاله نوشته باشید، حتما با این کامنت داوران که “کلمات کلیدی رو با MeSH چک و بازنویسی کنید!” مواجه شده اید. اگر هم مقاله ننوشته باشید احتمالا از راه های مختلف، این کلمه را شنیده اید!

کلمه MeSH مخفف Medical Subject Heading و زیر مجموعه ای از کتابخانه ملی پزشکی آمریکا (NLM) است. در واقع MeSH یک گنجینه ی لغات و کلمات کلیدیِ بررسی شده و کنترل شده در حوزه پزشکی می باشد.این گجینه سالانه آپدیت می شود و با هدف یکپارچه سازی لغات، کلمات و عبارات کلیدی در مقالات علمی پژوهشی، ایجاد شده.

MeSH

فرض کنید که شما مقاله ای با موضوع آسیب مغزی نوشته اید و حال برای مقاله خود، قصد دارید کلید واژه (Keyword) انتخاب کنید. برای آسیب مغزی چندین مترادف در زبان انگلیسی قابل نوشتن است. برای مثال Brain Damage، Brain Injury ، Brain Trauma، Traumatic Brain Injury و ….مترادف هایی هستن که در کوتاهترین زمان به ذهن می رسند. حال به نظر شما کدام درست است؟ کدام یک از این کلمات کلیدی رسمی تر می باشد؟ در واقع کدام یک بیشتر در مقالات استفاده شدند؟

 

 

کافیست که به موتور جست و جوی PubMed مراجعه کنید و در پایگاه MeSH کلمه کلیدی مورد نظرتان را جست و جو کنید! آن وقت می بینید که پیشنهادات  MeSH هم برایتان نمایان می شود.در ادامه همین مثال را به صورت تصویری با هم می بینیم.

 

Medical Subject Heading

 

 

Medical Subject Heading

همان طور که می بینید نتیجه جست و جوی من با عبارت Brain Damage سه عنوان یا Heading اصلی هست و من روی Brain Injuries کلیک کردم.

 

https://www.nlm.nih.gov/

حال MeSH نتایج را به  صورت یک نمودار “استخوان ماهی” یا با سلسله مراتب نشان می دهد! در اصطلاح گفته می شود ساختار درختی MeSH یا MeSH Tree Structures !
به این صورت شما می توانید تمام حالت های ممکن و مرسوم کلیدواژه ها و لغات مورد نظرتان رو پیدا کنید.

 

 

 

 

 

 

 

امیدواریم که این آموزش براتان مفید باشد!

 

دیدگاهتان را بنویسید