شناسه ORCID چیست؟

سایت ORCID

حتما تا به حال اسم شناسه ORCID را شنیده اید یا در وبسایت مجالت و پایگاه های معتبر علمی این
عبارت را دیده اید. در این پست قصد داریم بیشتر با این شناسه آشنا شویم.

ارکید یا ORCID ،اختصار عبارت ID Contributor and Researcher Open می باشد . به معنی شناسه محقق و مشارکت کننده آزاد می باشد. این شناسه 16 رقمی مختص نویسندگان و پژوهشگران است و برای شناسایی منحصربفرد آنها استفاده می شود. جالب است بدانید از این شناسه به عنوان اثر انگشت محقق هم یاد می شود.

https://orcid.org

مهمترین مزیتهای ORCID ، جلوگیری از مشکلات مربوط به تشابهات اسمی یا افیلیشن نویسندگان مختلف است . علاوه بر این اگر زمانی نویسنده ای اشتباها اسمش را با املای متفاوت در مقاله بنویسد یا در طول زمان Spell اسمش رو تغییر دهد، با یک شناسه ORCID مشترک این اسامی در یک حساب کاربری قرار می گیرند.

از طرفی این کد جایگزین مناسبی برای ارسال رزومه محسوب می شود. چرا که شما زمان ثبت نام در وبسایت
www.orchid.org برای دریافت شناسه ORCID ،دارای یک صفحه شخصی خواهید بود. در این صفحه می توانید کلیه سوابق علمی و کاری خود را ثبت و ذخیره کنید. اگه شخصی شناسه ارکید شما را داشته باشد، به راحتی میتواند اطلاعات ثبت شده شما را مشاهده کند.

https://orcid.org/

شناسه ORCID مورد تایید موسسات علمی و آموزشی است .همچنین به پایگاه هایی مثل ResearchGate ، SCOPUS و Web of Science و LinkedIn وصل می باشد. این قابلیت به نوبه ی خود باعث می شود کلیه پژوهش ها و فعالیت های علمی که به اسم شما در این پایگاهها وجود دارد، به راحتی در پروفایل شخصی شما در وبسایت ORCID هم قرار بگیرد.

پیشنهاد می کنیم اگر تا به حال اقدامی برای دریافت این شناسه کاربردی نکرده اید، در اسرع وقت به
وبسایت www.orcid.org مراجعه کنید . خیلی راحت و به صورت کاملا رایگان ثبت نام کنید.
امیدوارم این آموزش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید